Poniższe propozycje przeznaczone są raczej dla rodziców z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.
Maj jest właściwie już miesiącem letnim. Wiele rodzin udaje się w soboty i niedziele na swoje działki. Proponujemy część czasu spędzonego na działce / ale nie tylko na działce/ przeznaczyć na zabawy ze swoimi dziećmi, a do zabaw wykorzystać trochę niedoceniane kółeczko ringo.
Kto celniej
Należy wbić obok siebie w ziemię kilka niewysokich, niekoniecznie równych patyczków, kijków. Każdy uczestnik zawodów ( zakładamy oczywiście, że dorośli rywalizują razem z dziećmi) s w o i m i czterema krokami wyznacza miejsce z którego będzie rzucał. W ten sposób ci mniejsi rzucają z bliższej odległości. Każdy uczestnik rywalizacji wykonuje pięć rzutów. Za celny uważa się rzut, gdy ringo znajdzie się na dowolnym patyku. Wygra osoba, która uzyska więcej celnych rzutów. Oczywiście odległość do celu można dowolnie regulować.
Kolanko
Uczestnicy zabawy ustawiają się na obwodzie koła, kwadratu, trójkąta, a następnie rzucają do siebie kółeczko ringo. Jeżeli komuś nie uda się chwycić kółeczka, musi przyklęknąć na jedno kolano a powstać może dopiero po prawidłowym chwycie kółeczka. Aby szanse dla wszystkich były równe, to mężczyźni mogą chwytać i rzucać tylko lewą ręką, kobiety mogą także prawą, a dzieci nawet oburącz.
Toczydło
Konkurs w parach. Mogą rywalizować z sobą dorośli, dzieci a także dorośli z dziećmi. Dwie osoby ustawiają się w lekkim rozkroku w odległości kilku kroków naprzeciwko siebie. Zadaniem uczestników konkursu jest takie potoczenie kółeczka ringo po ziemi, aby przejechało pod nogami przeciwnika. Każdy uczestnik może wykonać pięć prób. Wygra osoba, która uzyskała więcej celnych „przejazdów”. Natomiast rodzinnym mistrzem zostanie ten, który wygrał najwięcej pojedynków w parach.
Kwadraty
W odległości 3 m od siebie należy wyznaczyć dwa kwadraty o boku 3 m. W jednym kwadracie staje mama ze starszym dzieckiem w drugim ojciec z młodszym. Zadaniem tak utworzonych drużyn jest wrzucenie kółeczka ringo na boisko przeciwnika. Bronić własnego pola można tylko poprzez złapanie lecącego kółeczka. Po złapaniu wykonuje się rzut na pole przeciwnika. Punkt zdobywa się gdy ringo upadnie na pole przeciwnika, oraz wtedy, gdy przeciwnik dotknie kółka a ono wypadnie na aut. Wygra drużyna, która pierwsza uzyska 15 punktów. Można również grać indywidualnie 1 x 1, a także 2 x 1; 3 x 2 itp. w zależności od ilości chętnych do gry.
Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie