Spożywanie mleka i produktów mlecznych może zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów nowotworów, ponieważ produkty te zawierają liczne składniki przeciwnowotworowe, np. wapń, witaminę D, CLA (sprzężone dieny kwasu linolowego), kwas masłowy itd. Ponadto tłuszcz mleka przeżuwaczy zawiera witaminę A i b-karoten, które są substancjami chroniącym przed nowotworami.
Kwas masłowy
Unikalną cechą tłuszczu mleka pochodzącego od zwierząt przeżuwających jest obecność kwasu masłowego, który hamuje namnażanie się komórek rakowych i powoduje ich naturalną śmierć. Kwas masłowy odgrywa także ważną rolę w zapobieganiu inwazji nowotworów i przerzutom poprzez hamowanie urokinazy, czyli enzymu ułatwiającego przenikanie komórek nowotworowych do sąsiadujących tkanek.
Fermentacja węglowodanów z udziałem bakterii kwasu mlekowego w jelicie grubym prowadzi do powstawania kwasów tłuszczowych krótkołańcuchowych, takich jak kwas octowy, masłowy i propionowy. Kwasy te obniżają pH w jelicie grubym, co sprzyja wchłanianiu wapnia. Z kolei jony wapniowe wiążą kwasy żółciowe, które sprzyjają rozwojowi raka.
CLA (sprzężone dieny kwasu linolowego)
Związek ten ma działanie antyoksydacyjne, a ponadto hamuje powstawanie substancji, które osłabiają układ odpornościowy, a pośrednio przyczynia się do zmniejszenia wydzielania enzymów, które sprzyjają procesom nowotworzenia w organizmie. (o CLA czytaj więcej w: CLA – naturalne izomery trans)
Dr Sa’eed Bawa
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie