Nordic walking jest jedną z najbardziej naturalnych form aktywności ruchowej. Może ją uprawiać każdy bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej czy wydolności.

Nordic walking spełnia dwie zasadnicze funkcje: wymusza zaangażowanie górnych części ciała i aktywizuje do pracy mięśnie, które są wyłączone, kiedy chodzimy w normalny sposób. Dzięki temu częściowo odciąża w pracy kończyny dolne, które podczas zwykłego chodu bywają nadmiernie eksploatowane. Płyną stąd liczne korzyści zdrowotne.

Jak każda forma ruchu nordic walking ma ściśle określone zasady. Technikę tę porównuje się czasem do długodystansowego biegu narciarskiego, w którym rytmicznie następujące po sobie cykle ruchowe mobilizują ciało, rozwijając siłę, wytrzymałość i koordynację. Najważniejsza różnica w stosunku chociażby do marszu polega na tym, że w nordic walking wymaga się użycia specjalnie dobranych kijków. W nordic walking naturalny naprzemienny ruch kończyn górnych i dolnych, połączony z poruszaniem kijkami, zmusza osobę maszerującą do wydłużenia kroku i lekkiego pochylenia się do przodu.

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw nordic walking, wystarczy zaopatrzyć się w kijki i sportowe obuwie. Odpowiednie kijki są w tej technice najważniejszym i nieodłącznym rekwizytem. Wykonuje się je obecnie z mieszaniny włókna węglowego i szklanego lub z aluminium. Ich długość może być regulowana lub stała. Kijków do nordic walking nie można zastąpić tradycyjnymi kijkami do nart czy trekkingu.

Do niezbędnego wyposażenia osoby, która uprawia nordic walking, należą również dobre sportowe buty. Zabezpieczają one stopy i ułatwiają ich właściwą postawę i ruch (od pięty przez śródstopie do palców). Amortyzują też kontakt stóp z podłożem. Buty muszą być stabilne i wygodne – powinny trzymać stopy mocno i pewnie, a jednocześnie zapewniać komfort w czasie długiego marszu.

Nordic walking pozwala zadbać o samopoczucie i dobrostan psychiczny. Choć jest to dyscyplina o wysokiej intensywności, nasze odczuwanie zmęczenia jest tu subiektywnie niskie. Dzięki użyciu kijków chód jest bezpieczniejszy, a kolejne pokonywane w ten sposób kilometry poprawiają nastrój i dostarczają dobrej zabawy.

Dr hab. Ryszard Jasiński
Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu