Nasz organizm nie magazynuje wody, stąd też konieczne jest stałej jej uzupełnianie. Oto kilka praktycznych wskazówek, aby sprostać zaleceniom dietetyków:

  1. Kontroluj ilość wypijanych płynów. Na wielkość dziennego zapotrzebowania na płyny wpływa wiele czynników, m.in.: wiek, płeć, temperatura otoczenia i aktywność fizyczna. Szacuje się, że osoba dorosła na każdy kilogram masy ciała potrzebuje 30 ml wody na dobę.
  2. Szklanka wody na dobry początek dnia. Szklanka wody przed śniadaniem pobudzi jelita do pracy.
  3. Pij często, ale małymi łykami.
  4. Uczucie pragnienie pojawia wówczas, gdy organizm utracił już znaczne ilości wody. Nie czekaj, aż zachce Ci się pić, sięgaj po płyny regularnie.
  5. Możesz poprawić smak wody. W celu spotęgowania wrażeń smakowych do szklanki wody dodać można kawałki owoców: cytryny/kiwi lub liść mięty/bazylii.
  6. Baw się smakami i kolorami – w dobowym bilansie płynów obok wody istotną rolę odgrywają także inne napoje: herbaty (ziołowe, owocowe), soki (warzywne, owocowe, owocowo-warzywne) oraz owoce i warzywa bogate w wodę (arbuz, melon, owoce cytrusowe, ogórek, pomidor, sałata, cukinia).
  7. Pamiętaj, że wzrost temperatury czy wzrost aktywności fizycznej zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Szybkie ubytki wody (w postaci potu) wiążą się ze znacznym ubytkiem elektrolitów – sodu, chloru i potasu, co może doprowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej. Stąd też podczas intensywnych treningów warto sięgnąć po napoje izotoniczne. Należy pić ok. 200 ml napoju co 20–30 minut w czasie trwania ćwiczeń, następnie co 30 minut po zakończeniu treningu.
  8. Zwracaj uwagę na skład wypijanych napojów! – dodatkowe porcje cukrów nie są pożądane!

Drka inżka Ewelina Pałkowska-Goździk
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Data publikacji: 6 października 2011 r.