Czy obiecujesz sobie, że zaczniesz ćwiczyć „jutro”, „pojutrze”, „już na pewno od poniedziałku”, i tak mijają tygodnie, miesiące, a może lata i nie umiesz się zmobilizować? Przeczytaj, co może pomóc przełamać ten schemat. Doradzamy, jak przygotować się do gimnastyki i przedstawiamy proste, sprawdzone, bezpieczne ćwiczenia pilates ‒ wzmacniające i rozciągające. Dowiedz się, jak najlepiej zadbać o kręgosłup, jakie ćwiczenia wyrzeźbią ładnie brzuch, pośladki, uda, a także jaki sekret tkwi w symetrii i harmonii… Ruch to nie tylko życie – to zdrowie i uroda!
Wyćwicz” swoje przekonania”
Na początek krótki sondaż. Czy myślałaś kiedyś: 1) Zacznę ćwiczyć, kiedy będę miała więcej wolnego czasu, 2) Najpierw muszę kupić sobie odpowiedni strój i buty, i matę do ćwiczeń, i hantle, i…, 3) Jeśli już ćwiczyć, to „na serio” – muszę mieć co najmniej godzinę trzy razy w tygodniu. Brzmi znajomo? A teraz chwila prawdy ‒ to tylko twoje przekonania! Nie potrzebujesz nic specjalnego, żeby rozpocząć trening już DZIŚ, a sesja może nie trwać dłużej niż 10‒15 minut. Pamiętaj – lepiej poćwiczyć kilka, kilkanaście minut dziennie czy raz na dwa dni niż wcale! A więc pozbądź się fałszywych przekonań i…
… po prostu zacznij!
Nie czekaj, aż kupisz sobie wystrzałowy dres czy ostatni model adidasów, albo też wymyślny sprzęt do ćwiczeń. Z garderoby wybierz wygodny, miękki strój (najlepiej bawełniany), zepnij włosy, włącz ulubioną muzykę i… start! Na początek nie musisz mieć specjalnej piłki, maty do ćwiczeń ‒ na podłodze rozłóż zwykły koc, czy hantli – przygotuj sobie plastikowe butelki z wodą lub kilowe paczuszki cukru w szczelnych woreczkach. Dostosuj czas ćwiczeń i ich intensywność do swoich możliwości i chęci – nie przesadzaj, nie wyciskaj z siebie siódmych potów, bo następnego dnia nie będzie ci się chciało w ogóle ruszyć. Sekret wytrwania tkwi w szanowaniu swoich potrzeb i możliwości.
Bądź całością
Ciało ‒ jako układ ruchu ‒ to wspaniała maszyneria. To system powiązanych ze sobą kości, mięśni, stawów. To jedność, w której zmiana jednego elementu natychmiast wpływa na cały układ. Dlatego ćwicząc, trenuj równomiernie całe ciało. Nie można skupiać się tylko na jednej partii mięśni ‒ wzmacniać mięśnie brzucha, a „zapominać” o plecach, rozciągać tył ciała, a pomijać przód. Ważne jest, by dążyć do równowagi i symetrii: góra ‒ dół ciała, prawa ‒ lewa strona, przód ‒ tył, wzmacnianie ‒ rozciąganie itd. Tylko wtedy zachowana będzie harmonia, która jest kluczem do zdrowia i pięknego wyglądu.
Mariola Bojarska-Ferenc