Debata na temat napojów typu light jest pełna emocji i rozbieżnych opinii, zwłaszcza jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo i wpływ na masę ciała. Napoje tego typu zamiast cukru zawierają substytuty słodzące, takie jak aspartam, acesulfam K czy sukraloza. Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę, że każdy słodzik to inna substancja i może oddziaływać na organizm w odmienny sposób. Ich jedyną wspólną cechą jest słodki smak, ale poza tym różnią się one od siebie znacząco.
Warto podkreślić, że słodziki używane w napojach light są zatwierdzone przez takie instytucje jak Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i uznane za bezpieczne w zalecanych ilościach.
Dociekliwi czytelnicy być może natrafili na informację, że Światowa Organizacja Zdrowi (WHO) zakwalifikowała niedawno jeden ze słodzików – aspartam – jako „możliwie rakotwórczy” dla ludzi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ocena ta została przyznana na podstawie ograniczonych dowodów. Obecnie nie ma danych wskazujących na taki związek, a opinia oznacza w zasadzie, że WHO nie odrzuca całkowicie takiej możliwości.
Żywe dyskusje wywołuje również wpływ napojów bezkalorycznych na masę ciała. Badania wskazują, że spożywanie takich napojów może się przyczyniać do lepszej kontroli apetytu i zmniejszenia liczby przyjmowanych kalorii. Osoby na diecie często sięgają po napoje light, aby zmniejszyć kaloryczność swojej diety, co może prowadzić do utraty wagi. Co ciekawe, w ograniczaniu spożycia kalorii napoje takie mogą być nawet skuteczniejsze niż woda, ponieważ zaspokajają potrzebę słodkości. Dodatkowo słodziki nie wpływają na poziom cukru we krwi, co jest istotne dla osób z cukrzycą czy zaburzeniami glikemii.
Napoje light mogą być zatem bezpieczną opcją dla osób, które chcą kontrolować wagę lub poziom cukru we krwi. Z całą pewnością są wyborem zdrowszym niż napoje słodzone cukrem.
Więcej na temat aspartamu znajdziesz w tym wpisie.
Dr Damian Parol
Dietetyk