Odpowiedź brzmi NIE. Jednak na stężenie glukozy we krwi wpływa zarówno ilość, jak i rodzaj spożytych węglowodanów.
Ilość
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego węglowodany stanowić powinny 40–50% wartości energetycznej diety cukrzyków, przy czym powinny być to węglowodany o niskim indeksie glikemiczny (IG), czyli IG < 50 (patrz artykuł: Co to jest indeks glikemiczny?).
Rodzaj
Węglowodany, ze względu na różnorodną budowę chemiczną, dzieli się na różne grupy. Najprostszy i najczęściej stosowany to podział na: węglowodany łatwo przyswajalne (cukry proste np. glukoza i dwucukry np. sacharoza) i węglowodany złożone (np. skrobia). Do węglowodanów złożonych zaliczamy skrobię (zwiększa pulę spożywanych węglowodanów) i błonnik pokarmowy (nie zmienia zawartości węglowodanów ogółem).
- OGRANICZENIE DO MINIMUM LUB WYELIMINOWANIE WĘGLOWODANÓW/CUKRÓW PROSTYCH „DODANYCH”
Najbardziej pożądana byłaby sytuacja, w której chory ograniczyłby do minimum lub zupełnie wyeliminował z diety produkty będące źródłem węglowodanów łatwo przyswajalnych, szczególnie tych, najczęściej dodawanych np.: cukier biały i brązowy, miód, syropy: kukurydziany, klonowy, fruktozowy). Źródłem węglowodanów/cukrów dodanych są przede wszystkim słodycze (czekolada i wyroby czekoladowe, żelki, landrynki), wyroby cukiernicze (ciasta, ciasteczka), słodkie napoje (herbata z cukrem, kompot, napoje typu cola, fanta, sprite), dżemy wysokosłodzone. - WĘGLOWODANY/CUKRY PROSTE NATURALNE
Cukry proste, których (według norm zawartość sacharozy w diecie nie powinna przekraczać 10% wartości energetycznej diety) niezbędne dla prawidłowego działania mózgu, powinny pochodzić przede wszystkim z produktów naturalnie je zawierających: owoców oraz mleka i jego przetworów. Należy pamiętać, że najkorzystniejsze, z uwagi na poposiłkowe stężenie glukozy we krwi, jest spożywanie owoców w połączeniu z produktami zawierającym błonnik pokarmowy, np. owsianka/musli z dodatkiem świeżych owoców (jabłek, gruszek, jagód, malin, owoców cytrusowych, kiwi), sałatka owocowa z orzechami i płatkami zbożowym. - SPOŻYWANIE WĘGLOWODANÓW ZŁOŻONYCH
W diecie osoby chorej na cukrzycę, a także osób zdrowych, przeważać powinny węglowodany złożone.
Doskonałym źródłem węglowodanów złożonych są m.in.:- pieczywo pełnoziarniste
- płatki owsiane, jęczmienne, otręby
- kasze: gryczana, jaglana
- ryż: biały, brązowy (gotowany na „sypko”)
- makaron (gotowany al dente), makaron razowy,
- warzywa (świeże lub gotowane, ale nie rozgotowane): ogórki, pomidory, sałata, rzodkiewka, szparagi, brokuły, kalafior, należy też pamiętać o roślinach strączkowych – soi, grochu, fasoli, fasolce szparagowej, soczewicy, ciecierzycy, bobie.
Drka inżka Ewelina Pałkowska-Goździk
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie