Kiedy udajemy się na wycieczkę do lasu, stajemy się gośćmi świata przyrody. Warto pamiętać wtedy o kilku ważnych zasadach i zachowywać się kulturalnie. Las jest domem wielu żywych stworzeń, dużych i tych zupełnie małych. Wszystkie one mają prawa, które powinniśmy uszanować. Prawa te mogą się nieco różnić w zależności od tego, na jakim terenie się znajdujemy.

Kiedy gościmy w lasach objętych ochroną, takich jak parki narodowe czy rezerwaty, musimy przestrzegać ścisłych reguł zachowania. Zasady te możemy zwykle znaleźć na tablicach informacyjnych. Na terenach chronionych nie wolno nam:

  • niszczyć roślin,
  • zbierać jagód ani grzybów,
  • rozpalać ognia,
  • biwakować,
  • wprowadzać psów.

Po parku narodowym lub rezerwacie poruszamy się tylko wyznaczonymi ścieżkami. Dlaczego? Przyroda w tych miejscach jest wyjątkowo cenna i wrażliwa, więc nadmierny ruch turystyczny mógłby niekorzystnie na nią wpłynąć.

Większość lasów w Polsce należy do Skarbu Państwa i znajduje się pod nadzorem instytucji pod nazwą Lasy Państwowe.

Lasy zapraszają nas do odwiedzin. Możemy w nich spacerować, a  także jeździć na rowerach, nartach biegowych lub konno. Dla każdej z tych aktywności przygotowane są specjalnie oznaczone szlaki. Jako kulturalni goście traktujmy innych odwiedzających uprzejmie. Do lasu możemy też zabierać psy, ale trzymamy je zawsze na smyczy.

W lasach nieobjętych specjalną ochroną możemy zbierać jagody, poziomki i grzyby, oczywiście w rozsądnych ilościach. Uważajmy przy tym, żeby nie uszkodzić zielonych części roślin ani nie niszczyć ściółki. Aby zbierać chrust, musimy uzyskać zgodę miejscowego leśniczego.

Biwakować, rozpalać ogień i nocować w lesie można tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Zawsze jednak kierujmy się zasadą leave no trace – nie zostawiajmy po sobie śladów. Koniecznie zabieramy swoje śmieci. Nie wieszamy na gałęziach hamaka, bo możemy w ten sposób uszkodzić korę drzew. Nie łamiemy gałęzi żywych drzew. Jeśli załatwiamy potrzeby fizjologiczne, najlepiej jest zakopać kupę razem z papierem lub przykryć ją grubą warstwą suchych liści.

Zgodnie z prawem na tych samych zasadach możemy korzystać również z lasów prywatnych, chyba że właściciel w odpowiedni sposób oznaczy zakaz wstępu.

Istnieją też takie tereny leśne, których odwiedzać nam nie wolno! Są to ostoje zwierząt, drzewostany nasienne, uprawy leśne, obszary objęte wycinką czy zagrożone pożarem. Miejsca te są specjalnie oznakowane. Zakaz wstępu powinniśmy bezwzględnie uszanować ze względu na bezpieczeństwo własne oraz wszystkich mieszkańców lasu. 

Znajomość zasad leśnego savoir-vivre’u oraz szacunek dla świata przyrody i pracy leśników pozwolą nam cieszyć się w pełni delikatnym pięknem natury, o które coraz bardziej musimy się troszczyć.

Drka Alicja Gasek
Leśniczka