Zdrowie obecnie przestaje być pojmowane jedynie jako brak choroby –  okazuje się, że istotne jest także, jak człowiek czuje się z samym sobą i innymi ludźmi. W tym świetle zupełnie nowego wymiaru nabiera profilaktyka zdrowotna.

Zdrowie według definicji WHO to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, lecz także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu –  dobrego samopoczucia.

Z powyższej definicji jasno wynika, że w kwestiach zdrowia nie należy koncentrować się jedynie na chorobach i próbach ich zwalczania. Powinniśmy myśleć przede wszystkim o samym zdrowiu w każdym jego aspekcie –  fizycznym, umysłowym i społecznym –  i o jego wzmacnianiu.

„Zaawansowana” profilaktyka

Im więcej czasu poświęcimy na szeroko rozumianą profilaktykę, tym mniej wysiłku i czasu będzie nas kosztowało leczenie i powrót do zdrowia. Zresztą, nie da się ukryć, że wspomniana profilaktyka, a więc uprawianie sportu, aktywny odpoczynek, właściwe odżywianie, panowanie nad stresem, dbanie o dobre relacje z innymi ludźmi, rozwijanie własnych zainteresowań i pasji, bywa znacznie przyjemniejsze, niż przyjmowanie leków i leżenie w łóżku.

W zgodzie ze sobą i światem

W świetle współczesnej definicji zdrowia powiedzenie „Żyć pełnią życia”  stanowczo przestaje być górnolotnym frazesem. Świadomość, że zdrowie to także właśnie dobre samopoczucie, dobry stan ducha, życie w zgodzie ze sobą i z innymi, spełnione i harmonijne życie, powinna mobilizować do celowego i odważnego zabiegania o ten dobrostan.

Moda na zdrowie

Troska o zdrowie we wszystkich jego wymiarach jest zatem sposobem na życie, stylem bycia, łączącym zdrowie z radością i aprobatą wobec źródeł zdrowia. Wszelkie działania prozdrowotne to także „inwestycja”  , która nie może nie przynieść pozytywnych efektów. Może warto dołożyć starań, aby moda na zdrowie zagościła zarówno w naszych rodzinach, jak i w szkołach!

10 NAWYKÓW ZDROWEGO ŻYCIA:

  1. Ruszaj się.
  2. Dbaj o właściwe oddychanie.
  3. Jedz zdrowo! Nie dopuszczaj do nadwagi.
  4. Wysypiaj się.
  5. Nie pal.
  6. Panuj nad stresem.
  7. Ćwicz umysł.
  8. Regularnie się badaj.
  9. Pożegnaj samotność.
  10. Bądź optymistą.

Anna Kłosińska, fizjolog żywienia