W fotowoltaice, podobnie jak w przypadku większości instalacji OZE, możliwe są rozwiązania autonomiczne lub podłączone do sieci. Systemy autonomiczne (inaczej off-grid) stosowane są w miejscach, gdzie sieć energetyczna jest słabo rozwinięta albo jej doprowadzenie jest kosztowne. Takie systemy mogą zasilać nie tylko obiekty oddalone i przenośne, ale także całe osiedla lub zabudowania na terenach słabo zelektryfikowanych.

Systemy podłączone do sieci (on-grid) składają się z modułów fotowoltaicznych (paneli PV) i falowników (przemienników mocy), które stanowią centrum całego systemu solarnego. Są urządzeniami łączącymi sieć elektryczną użytkownika z jego systemem fotowoltaicznym. Falownik przetwarza prąd stały na prąd przemienny, taki z jakiego korzysta większość urządzeń codziennego użytku. Nadmiar wyprodukowanej przez system energii jest odsprzedawany do sieci elektroenergetycznej.

kWp – jednostka kWp albo Wp to skrót od kW peak (odpowiednio W peak). Oznacza moc szczytową dla danego modułu fotowoltaicznego, którą określa się w warunkach laboratoryjnych przy określonych parametrach. Wskaźnik przydatny przy porównywaniu modułów.

Przyłączenie instalacji do sieci elektroenergetycznej podlega pewnym wytycznym w zależności od danego operatora sieci oraz mocy przyłączeniowej instalacji. Mikroinstalacje podlegają znacznie mniej rygorystycznym wymaganiom niż instalacje o mocy przyłączeniowej powyżej 40 kWp. Jeżeli odbiorcą końcowym jest osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej, która zamierza sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej, wystarczy, że złoży wniosek o przyłączenie do sieci. Zakup i montaż licznika energii zielonej również leży po stronie operatora. Zakład energetyczny ma obowiązek przyłączyć do sieci taką instalację. Natomiast jeżeli odbiorcą końcowym jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, aby sprzedawać nadwyżki produkowanej energii elektrycznej, musi uzyskać koncesję wydawaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Konieczne jest również zamontowanie dodatkowego licznika energii elektrycznej – akcyza.

W przypadku instalacji o mocy powyżej 40 kWp sytuacja się nieco komplikuje. Aby przyłączyć taką instalację, należy złożyć wniosek do operatora sieci o warunki przyłączenia, a następnie spełnić wytyczne zawarte w tych warunkach. Uchwalona właśnie ustawa o OZE tylko częściowo reguluje te kwestie. Z biegiem czasu należy spodziewać się bardziej konkretnych rozporządzeń wykonawczych.

Mgr inż. Maciej Juźwik