Dietetycy zalecają wypijanie około 2 litrów płynów dziennie, których podstawę powinna stanowić woda. Czym różni się naturalna woda mineralna od źródlanej czy stołowej?

  • Naturalna woda mineralna charakteryzuje się stałym składem chemicznym. Wodę tę pozyskuje się z podziemnych źródeł, które wolne są od zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych. Musi ona spełniać odpowiednie kryteria odnośnie składu mineralnego, aby można było ja zakwalifikować do kategorii naturalnych wód mineralnych. Ze względu na zawartość składników mineralnych wody mineralne dzieli się na 4 grupy: bardzo nisko zmineralizowane, niskozmineralizowane, średniozmineralizowane oraz wysokozmineralizowane. Szczególnym rodzajem wód mineralnych są wody lecznicze, które mają udokumentowany korzystny wpływ na zdrowie człowieka, dzięki zawartości składników aktywnych o określonym rodzaju i stężeniu.
  • Wody źródlane, w porównaniu do wód mineralnych, pozyskiwane są z dużo płytszych zasobów, które są znacznie gorzej izolowane od środowiska zewnętrznego. Muszą również spełniać wszystkie warunki odnośnie czystości chemicznej i zanieczyszczeń mikroorganicznych. Ich skład mineralny jest podobny do wody pitnej.
  • Wody stołowe są mieszaniną naturalnej wody źródlanej i naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych bogatych w takie składniki, jak na przykład magnez, wapń czy siarczany. Otrzymana w ten sposób woda charakteryzuje się pożądanymi właściwościami odżywczymi.

Wszystkie z wyżej wymienionych rodzajów wód mogą być naturalnie lub sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla, w związku z tym wśród wód naturalnych mineralnych, źródlanych i stołowych wyróżniamy wody niegazowane, czyli nienasycone dwutlenkiem węgla, niskonasycone, średnionasycone oraz wysokonasycone dwutlenkiem węgla.

Jakość wód naturalnych regulują odpowiednie przepisy. Do uzdatniania wód naturalnych dopuszczone są jedynie metody fizyczne, które pozwalają usunąć składniki mogące wpływać na powstawanie niekorzystnej barwy, mętności czy zapachu. Zabrania się natomiast stosowania substancji czy procesów, które mogłyby wpłynąć na zmianę swoistej mikroflory wody.

Mgrka inżka Sylwia Gudej-Rosa
Instytut Matki i Dziecka