Poniższe propozycje przeznaczone są raczej dla rodziców z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Zapraszamy do zabaw i ćwiczeń ze skakankami. Wbrew pozorom, nie jest to tylko przybór dla dziewczynek, bardzo często skakanki używane są w treningu sportowym nie tylko bokserów.
Skoki obunóż
Najprostszym skokiem przez skakankę jest przeskok obunóż – czyli na jeden obrót skakanki przypada jeden przeskok. Po opanowaniu tego ćwiczenia, można spróbować wykonać w trakcie jednego podskoku dwa pełne obroty skakanki. W gronie koleżanek i kolegów można zorganizować konkurs, kto więcej razy przeskoczy przez skakankę.
Biegnij i skacz
Należy wyznaczyć jakiś odcinek na podwórku. Ten wyznaczony odcinek należy przeskoczyć jak najmniejszą ilością przeskoków obunóż przez skakankę. Bawiąc się z rówieśnikami lub rodzicami można zorganizować konkurs, kto mniejszą ilością skoków pokona wyznaczony odcinek.
Zwisy
Do tej zabawy najlepszy byłby trzepak lub mocne drzewo. Należy przełożyć skakankę przez trzepak tak, aby końce skakanki wisiały swobodnie. Po sprawdzeniu czy można się na tak przymocowanej skakance zawiesić, trzymając ją mocno rękami, można zorganizować konkurs. Jedna osoba daje sygnał i wszyscy uczestnicy jednocześnie podkurczywszy nogi zawisają na swoich skakankach, wygra ta osoba, która ostatnia nogami dotknie ziemi.
Kto zwinniejszy
Poprzez związanie – ze skakanek należy zrobić kółka, przez które można z lekką trudnością przejść. Tak związane kółka należy położyć przed sobą. Konkurs będzie polegał na szybkich przeplotach skakanki. Na sygnał, wszyscy wykonują przekładanie skakanki przez głowę, następnie przez całe ciało, po czym należy położyć skakankę na ziemi i klasnąć rękami nad głową. Konkurs wygra ta osoba, która najszybciej, trzy razy po kolei wykona to ćwiczenie.
Uwaga, przy małych kółkach dzieci mają dużą szansę wygrać konkurs z dorosłymi.
Szybkie podskoki
Zadanie polega na tym, by trzymając kilkakrotnie złożoną skakankę oburącz przed sobą na wyciągniętych rękach, podskakując obunóż starać się dotknąć kolanami do skakanki. Konkurs wygra osoba, która w ciągu 10 sekund wykona więcej takich podskoków. W przypadku braku zegarka czas można liczyć głośnym liczeniem.
Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie