Dzieci słabo odczuwają pragnienie – w szkole potrafią nie pić przez wiele godzin. A jeśli już piją, to wybierają szkodliwe dla zdrowia słodkie napoje gazowane. Podpowiadamy, jak wyrobić nawyk picia u dziecka i co zrobić, by uatrakcyjnić najlepszy napój – wodę.
Większość uczniów przebywa w szkole przeciętnie 5–6 godzin, a w przypadku starszej młodzieży nawet 8–10 godzin. Często jest tak, że dziecko w tym czasie nie tylko nie je posiłków, lecz także w ogóle nie pije.
Ważny nawyk picia
Zazwyczaj dzieci słabo odczuwają pragnienie i dlatego należy często im przypominać o konieczności picia. W czasie pobytu w szkole uczeń powinien wypić co najmniej pół litra płynów, a jeszcze więcej – gdy uczestniczy w lekcjach wychowania fizycznego. W czasie wolnym od zajęć szkolnych też należy zadbać o właściwą konsumpcję napojów. Im bardziej aktywne jest dziecko, tym większe jest zapotrzebowanie na płyny, które wzrasta oczywiście też ze wzrostem temperatury otoczenia. Pocenie się podczas wysiłku fizycznego ochładza organizm, ale dzieci mniej się pocą niż dorośli i dlatego łatwo dochodzi u nich od przegrzania organizmu. Trzeba więc wyrobić młodego człowieka nawyk picia.
Woda ze smaczkiem
Woda jest najlepszym napojem do gaszenia pragnienia, jednak wiele dzieci nie chce jej pić ze względu na mało wyrazisty smak. Zastosowanie dodatków może uatrakcyjnić smak napoju – mogą to być np.: plasterki cytryny czy pomarańczy, gałązki pietruszki, koperku, mięty czy melisy, plasterki ogórka, itp. Uczniowie powinni zastąpić słodzone napoje gazowane sokami owocowymi, owocowo-warzywnymi, wodami mineralnymi, napojami mlecznymi (zwłaszcza, że produkowane są w poręcznych, niedużych opakowaniach).
Stop słodkim napojom
Nie należy pozwalać dzieciom na spożywanie napojów typu cola i innych sztucznie barwionych napojów, pełnych konserwantów, które ograniczają przyswajanie cennego wapnia. Słodkie napoje gazowane zwiększają też ilość cukrów prostych w diecie i tym samym sprzyjają powstawaniu nadwagi i otyłości; zawierają również dwutlenek węgla, który może powodować bóle brzucha i wzdęcia.
Drka Danuta Niedźwiecka-Kącik
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie