Antyczni bogowie nie mieli urozmaiconej diety: pili jedynie nektar i ambrozję. Nektar musiał być zatem napojem esencjonalnym. Współczesne nektary z olimpijskimi dzielą nazwę i być może smak, ale kupując je, trzeba pamiętać, że to soki ze sporą dawką dodatkowej wody.

Pewnie niewielu konsumentów wie, że ten rodzaj napoju uzyskuje się przez dodanie wody do soku owocowego lub przecieru owocowego. Woda nie jest jedynym dodatkiem: w skład nektarów wchodzą też substancje słodzące, kwasy spożywcze, naturalne aromaty oraz ewentualnie witaminy i składniki mineralne.

Tajemnica smaku

Nektary mogą być słodzone cukrem lub miodem – w ilości nie większej niż 20% wagowo w stosunku do wyrobu końcowego. W przypadku wytwarzania nektarów owocowych bez dodatku cukrów lub z niską wartością energetyczną, cukry można całkowicie lub częściowo zastąpić substancjami intensywnie słodzącymi (słodzikami). Pomimo tego nektary to produkty naturalne: nie mogą być barwione, sztucznie aromatyzowane i utrwalane chemicznymi konserwantami.

Ile soku w nektarze?

Minimalna zawartość soków owocowych lub przecierów owocowych w nektarach owocowych określona jest w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i w zależności od rodzaju nektaru owocowego wynosi co najmniej od 25 do 50% objętościowych produktu końcowego. Zawartość soku lub przecieru zależy od owocu: jest najniższa (25%) w przypadku owoców kwaśnych, takich jak czarne i czerwone porzeczki czy cytryny, ale także owoców o gęstej, przecierowej konsystencji (banany, mango) lub o intensywnym smaku i zapachu (passiflora, acerola). Minimum 50% udział surowca owocowego wymagany jest dla tych owoców, z których bezpośrednio po wyciśnięciu można uzyskać sok zdatny do spożycia, takich jak np. jabłka, pomarańcze czy grapefruity. Możliwe jest również wytwarzanie nektarów warzywnych i owocowo-warzywnych, w których udział soków i/lub przecierów warzywnych i ewentualnie owocowych powinien wynosić łącznie minimum 35%. W przypadku nektarów przecierowych z marchwi oraz marchwi z dodatkiem dyni, bananów i mango, łączna zawartość soków i przecierów nie powinna być niższa niż 25%. Choć zawierają mniej owocowego surowca niż soki, nektary są dobrym i atrakcyjnym uzupełnieniem diety. Wybór jest na szczęście duży i każdy znajdzie swój ulubiony napój.

Drka Monika Hoffmann
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie