W niejednej piekarni czeka nas zawrót głowy. Wśród oszałamiającego wyboru chlebów, bułek, rogali warto rozejrzeć się za tzw. „pieczywem zdrowotnym”. Naprawdę warto. Co to za wynalazek i z czym to się go je?
„Pieczywo zdrowotne” zostało wzbogacone dodatkami tak, by służyć zdrowiu i urodzie. Jest bogatym źródłem wszelkich składników odżywczych. Skład recepturowy tego pieczywa zmodyfikowano. Dzięki temu jest bardzo odżywcze, a jego jedzenie wspomaga nawet leczenie niektórych chorób cywilizacyjnych, m.in.: chorób nowotworowych i układu krążenia. Ponieważ pieczywo ma duży udział w całodziennym pożywieniu człowieka, a dieta powinna być różnorodna, warto sięgać po „pieczywo zdrowotne” nawet wtedy, gdy jesteśmy zdrowi jak ryby.
Siła szarłatu
Każdy kto choć trochę interesuje się sprawami zdrowotnymi słyszał o amarantusie i jego nasionach, które mogą być dodawane do chleba jako niezwykle cenne źródło błonnika i minerałów. Roślina nazywana zbożem XXI wieku, była wykorzystywana już w starożytnych cywilizacjach. Aztekowie używali jej do poprawiania kondycji wojowników. Trzeba przyznać, że mieli nosa. W nasionach szarłatu znajdują się znaczne ilości skwalenu, który jest niezwykle cennym i pożądanym przez organizm związkiem. Odgrywa wiele ważnych funkcji, które decydują o prawidłowym przebiegu procesów życiowych i zachowaniu zdrowia. Po pierwsze wpływa na przebieg syntezy cholesterolu w organizmie. Po drugie jest niezbędny w powstawaniu w organizmie hormonów płciowych, prowitaminy D oraz kwasów żółciowych. Skwalen ułatwia usuwanie z organizmu człowieka trucizn pochodzenia przemysłowego, przedłuża życie komórek, likwiduje objawy przemęczenia oraz chroni skórę przed działaniem promieniowania ultrafioletowego.
Pieczywo z dodatkiem nasion amarantusa zawiera także błonnik, żelazo, magnez, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i E oraz białka o fantastycznej przyswajalności. Czego więcej trzeba? Chleb ten nazywany jest „pieczywem dla serca”. Wypieka się go z mąki żytniej, mąki pszennej oraz mąki i płatków z nasion amarantusa i specjalnych drożdży. Ciasto chlebowe otrzymuje się metodą wielofazowej fermentacji z użyciem zakwasu piekarskiego. Palce lizać!
Omega 3 w każdej kromce
Niezwykle cennym dla zdrowia składnikiem, którym wzbogaca się pieczywo są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Chleb bogaty w te kwasy produkowany jest z dodatkiem płatków i otrąb owsianych, siemienia lnianego, ziaren soi i grochu, nasion słonecznika, słód jęczmienny oraz oleju rybiego. Ludzki organizm nie może syntetyzować kwasów tłuszczowych wielonienasyconych – kwasu a-linolenowego (zwanego omega 3) i linolowego (omega 6). Koniecznie trzeba dostarczać je z dietą. Szczególnie, że kwasy te i powstające z nich pochodne o dłuższych łańcuchach węglowych oraz większej liczbie wiązań podwójnych kwasy (kwas EPA, kwas DHA) odgrywają niezwykle ważną rolę w procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Wpływają na metabolizm i transport cholesterolu w organizmie, obniżają stężenie cholesterolu we krwi, mogąc w ten sposób zapobiegać miażdżycy. Poza tym powstają z nich hormony tkankowe, które rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegają zlepianiu płytek krwi, przeciwdziałają zwapnieniom naczyń krwionośnych, zwiększają ich elastyczność oraz obniżają ciśnienie krwi. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Warto przegryzać kromki chleba z dodatkiem oleju rybnego, wiedząc, że dostarczamy sobie niezbędnych dla zdrowia tłuszczów wielonienasyconych.
Chleb na wieczną młodość
Aronia to niezwykle bogaty w błonnik i przeciwutleniacze owoc, który w ostatnim czasie zaczął być doceniany także przez piekarzy. Zaczęli wypiekać z mąki żytniej i pszennej, wody, drożdży i suszonej aronii pyszny chleb. Wytwarzany metodą wielofazowej fermentacji, na naturalnym zakwasie piekarskim chleb jest świetny dla zdrowia i urody.
Przeciwutleniacze w chlebie z aronią reprezentowane są przez antocyjany i polifenole. Regularne spożywanie tego chleba zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz pozwala utrzymać w zdrowiu serce. Jest też świetnym sposobem na uzupełnianie niedoborów błonnika w codziennej diecie. Zmniejsza ryzyko nowotworów jelita grubego.
Odlotowe dodatki
Pieczywo można wzbogacić na wiele innych sposobów. Warto wiedzieć, że na rynku można szukać pieczywa bogatego w łatwo przyswajalny wapń, który spełnia bardzo ważną rolę w zapobieganiu niedoborom wapnia u dzieci i młodzieży oraz hamowaniu osteoporozy u osób starszych. Pieczywo wzbogacone o wapń jest dobre dla zdrowia także dlatego, że naturalnie produkty zbożowe nie są obfitym źródłem tego cennego pierwiastka. Czyli dodatek wapnia jest jak najbardziej pożądany.
Podobnie ma się sprawa z witaminą D. Dodawana do pieczywa zapobiega niedoborom tej cennej dla życia witaminy. Spożywanie chleba wzbogacanego w cholekalcyferol jest bezpieczną i skuteczną drogą poprawy stanu odżywienia witaminą D.
Do pieczywa można także dodać kwas foliowy. Osoby spożywające tak wzbogacone pieczywo mają większą zawartość folianów we krwi, co w przypadku kobiet w wieku rozrodczym może zapobiegać wystąpieniu wad rozwojowych cewy nerwowej płodu. Jakkolwiek, kobiety w wieku rozrodczym powinny przyjmować suplementy kwasu foliowego, żeby osiągnąć poziom folianów w erytrocytach, zapewniający poziom kojarzony ze zmniejszonym ryzykiem wad płodu.
Sięgajmy po wzbogacone pieczywo. To świetny sposób na zapewnianie organizmowi potrzebnych składników odżywczych.
Drka inżka Dorota Czerwińska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie