Z czym kojarzą się Polakom banany? Z palmami i Adamem Małyszem. Nasz skoczek wie, co dobre. Banany są rzeczywiście znakomitym wyborem żywieniowym. W Polsce są to lubiane i popularne owoce. Można je kupić przez cały rok.
Banany mają słodki, mączysty miąższ o kremowej konsystencji. Otacza je gruba niejadalna skóra, która w przypadku dojrzałych owoców jest żółta, a niedojrzałych – zielona.
Ponieważ banany są zrywane z palm jeszcze nie w pełni dojrzałe, niekiedy w sklepie można kupić zielone owoce. Takie banany powinny dojrzewać w temperaturze pokojowej i nie mogą być umieszczane w lodówce.
Dobrej jakości banany powinny być dość twarde i jasne. Wielkość bananów nie wpływa na ich jakość.
Banany mają dużą zawartość sacharozy i innych cukrów, dlatego są bardziej kaloryczne niż inne owoce. Najlepiej spożywać je jako surową przekąskę. Mogą być składnikiem sałatek owocowych, deserów i ciast. Świeże lub suszone dodaje się do płatków śniadaniowych typu musli.
Banany są doskonałym składnikiem w żywieniu niemowląt, dzieci i osób starszych. Są także błyskawicznym źródłem energii. Nie tylko dla sportowców.
Żywią, bronią, leczą
Banany mają wiele właściwości leczniczych. Są jednym z najlepszych źródeł potasu w świecie roślin. Dlatego ich regularne jedzenie ułatwia utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i stanowi ochronę dla serca i układu naczyniowego. Dostarczając potasu, banany mogą być też pomocne w utrzymaniu dobrego stanu kości, gdyż przeciwdziałają utracie wapnia z organizmu.
Niektóre odmiany bananów są również bogate w prowitaminę A – karotenoidy. Najwięcej mają ich te, których miąższ jest żółtawy. Zawierają też fruktooligosacharydy, czyli prebiotyki, które w jelicie grubym ulegają fermentacji, pobudzając wzrost korzystnych dla zdrowia bakterii probiotycznych. Ich obecność obniża pH w jelitach, skraca czas przebywania treści w przewodzie pokarmowym, ogranicza procesy gnilne, a w efekcie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Spożywanie bananów może zmniejszyć także ryzyko zachorowania na raka nerek. W owocach tych znajdują się duże ilości przeciwutleniaczy fenolowych, szczególnie pomocnych w ochronie nerek.
Jabłka, gruszki, banany to superowoce. Nie tylko smaczne, aromatyczne, ale także bogate w składniki prozdrowotne.
Drka inżka Dorota Czerwińska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie