Zdrowie obecnie przestaje być pojmowane jedynie jako brak choroby – okazuje się, że istotne jest także, jak człowiek czuje się z samym sobą i innymi ludźmi. W tym świetle zupełnie nowego wymiaru nabiera profilaktyka zdrowotna.
Zdrowie według definicji WHO to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, lecz także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu – dobrego samopoczucia.
Z powyższej definicji jasno wynika, że w kwestiach zdrowia nie należy koncentrować się jedynie na chorobach i próbach ich zwalczania. Powinniśmy myśleć przede wszystkim o samym zdrowiu w każdym jego aspekcie – fizycznym, umysłowym i społecznym – i o jego wzmacnianiu.
„Zaawansowana” profilaktyka
Im więcej czasu poświęcimy na szeroko rozumianą profilaktykę, tym mniej wysiłku i czasu będzie nas kosztowało leczenie i powrót do zdrowia. Zresztą, nie da się ukryć, że wspomniana profilaktyka, a więc uprawianie sportu, aktywny odpoczynek, właściwe odżywianie, panowanie nad stresem, dbanie o dobre relacje z innymi ludźmi, rozwijanie własnych zainteresowań i pasji, bywa znacznie przyjemniejsze, niż przyjmowanie leków i leżenie w łóżku.
W zgodzie ze sobą i światem
W świetle współczesnej definicji zdrowia powiedzenie „Żyć pełnią życia” stanowczo przestaje być górnolotnym frazesem. Świadomość, że zdrowie to także właśnie dobre samopoczucie, dobry stan ducha, życie w zgodzie ze sobą i z innymi, spełnione i harmonijne życie, powinna mobilizować do celowego i odważnego zabiegania o ten dobrostan.
Moda na zdrowie
Troska o zdrowie we wszystkich jego wymiarach jest zatem sposobem na życie, stylem bycia, łączącym zdrowie z radością i aprobatą wobec źródeł zdrowia. Wszelkie działania prozdrowotne to także „inwestycja” , która nie może nie przynieść pozytywnych efektów. Może warto dołożyć starań, aby moda na zdrowie zagościła zarówno w naszych rodzinach, jak i w szkołach!
10 NAWYKÓW ZDROWEGO ŻYCIA:
- Ruszaj się.
- Dbaj o właściwe oddychanie.
- Jedz zdrowo! Nie dopuszczaj do nadwagi.
- Wysypiaj się.
- Nie pal.
- Panuj nad stresem.
- Ćwicz umysł.
- Regularnie się badaj.
- Pożegnaj samotność.
- Bądź optymistą.
Anna Kłosińska, fizjolog żywienia